Čo je to nerez? A jeho uplatnenie v praxi

brusenie nereze

Nerezová oceľ je nenahraditeľný materiál v modernom živote. Vyznačuje sa vysokou pevnosťou, odolnosťou proti korózii a ľahkou údržbou. Práve z daných dôvodov sa používa pre pestrú škálu činností. V neposlednom rade sa chváli dlhou životnosťou a stopercentnou recyklovateľnosťou.

Vedeli ste o tom, že súčasný trh ponúka na 150 rôznych druhov nerezovej ocele? V bežnej praxi sa ale používa iba 15 z nich. Nerezová oceľ je k dostaniu v mnohých formách, či už sú to dosky, tyče, plechy, alebo napríklad rúrky. Používajú sa v priemyselnom i domácom prostredí. S nerezom súvisí aj veľa služieb, ako je brúsenie nereze a jeho čistenie. Pozrime sa však na to, kde sa nerezová oceľ používa najčastejšie.

Architektúra a stavebníctvo

Nerezová oceľ sa začala v tomto segmente používať v období art-deco. Horná časť budovy Chrysler bola postavená z nerezovej ocele, pričom architekti využili pevnosť, flexibilitu a odolnosť daného materiálu. V modernej konštrukcii sa používa úplne bežne, a to ako k opláštenie veľkých budov, tak aj vo forme zábradlia a protismerných striech.

Automobilový priemysel a doprava

V automobilovom priemysle sa nerezová oceľ začala používať v 30. rokoch 20. storočia. S týmto trendom prišla spoločnosť Ford Motor Company, ktorá za pomoci tohto materiálu začala vyrábať koncepčné vozidlá. Vyrobené sú z tohto materiálu rôzne časti, a to výfukové systémy, čalúnenie a mreže.

Energetický a ťažký priemysel

Zabudnúť nesmieme ani na chemický, ropný a plynárenský priemysel. Jedná sa o náročné prostredie, kde sa pracuje v naozaj vysokých teplotách a toxických prostrediach. Pretože je nerezová oceľ odolnejší ako ostatné materiály, tak sa používa pre zostavenie rôznych nástrojov. Kvalitná nerezová oceľ je dôležitá pri konštrukcii skladovacích nádrží, ventilov, potrubí a ďalších súčastí.

Add comment


Chcete u nás publikovať článok?
Kontaktujte nás e-mailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.. Určite sa dohodneme.